Bm Holding

İnsan Kaynakları

  1. Ana Sayfa
  2. İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

 

İK Politikalarımız


İnsana yatırımın ve tecrübenin en değerli sermaye olduğunun bilincinde olan BM Holding,

Çalışanlarına Karşı Dürüst ve Adil Olmak,
Etik Değerleri Ön Planda Tutmak,
Çalışanlarına Fırsat Eşitliği Sağlamak,
Çalışanlarının Kariyer Planlamasını Yapmalarına Destek Olmak,
Çalışanlarının Mesleki ve Kişisel Becerilerini Geliştirmek İçin Eğitim Olanakları Sağlamak,
Çalışanlarına Memnuniyet ve Önerilerini Sunabileceği Çalışma Ortamı Sağlamak,
Tüm Çalışanlarının Haklarına ve Değerlerine Saygı Duymak
ilkelerini benimsemiştir.

İK Uygulamalarımız


İŞE ALIM SÜRECİ
İnsan Kaynakları tarafından yürütülen işe alım sürecimizde, öncelikle işgücü planlaması yaparak, mevcut kadro ve ekibimizin rasyonel ve verimli şekilde kullanıldığından emin oluyoruz.

İhtiyaç tespit edilen kadrolar için, özel şartlar belirlenerek, ilgili kadroya ilişkin ilana başvuru ile veya ik@bmmuh.com.tr mail adresi üzerinden gelen cv’ler ile havuz oluşturulur.

Gelen başvurular, İnsan Kaynakları tarafından değerlendirilir ve kriterlere uygun olması halinde teknik mülakat aşamasına geçer. Yeterliliği sağlayan adayların işe giriş süreci başlatılır.

ORYANTASYON
Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımız oryantasyon sürecine tabi tutulur. Bu oryantasyon sürecinde şirketimize ve işleyişlerine ait süreçler, prosedürler, kalite standartlarımız, şirket yapısı ve tarihçesi aktarılır.

EĞİTİM
Oluşturulan yıllık eğitim planlarımız ışığında,

Mesleki Eğitimler ile; iş kalitesi ve müşteri memnuniyetinin arttırılması,
Kişisel Gelişime yönelik eğitimler ile; verimliliğin ve etik değerlerin arttırılması,
Kalite Yönetim Sistemleri eğitimleri ile; iş süreçlerinin kalitesini arttırılması, prosedür ve talimatlarımızın anlatılması,
ISG eğitimleri ile iş kazalarının önüne geçilmesi ve “SIFIR İŞ KAZASI” amaçlanır.

PERFORMANS DEĞERLENDİRME
Üst Yönetim, Beyaz Yaka ve Mavi Yakadan oluşan ekibimizi ve iş süreçlerimizin performansını değerlendirmek ve gelişime açık yönlerimizi tespit etmek amacıyla, 6 aylık periyotlar ile yılda 2 kez olmak üzere, “Performans Değerlendirme Çalışması” yapılır.

Performans Değerlendirme verileri, gelişime açık yönlerimizi tespit etmek, süreç, ücret ve kariyer planlamalarımızı yapma yolunda altyapı sağlar.

Aynı zamanda çalışma arkadaşlarımızın bizlere görüş ve önerilerini iletebileceği bir platformda oluşturur.

ÇALIŞAN MEMNUNİYETİ
Ekibimizin memnuniyeti ve BM'ye olan aidiyet duyguları bizim için oldukça önemlidir. İnsan Kaynakları, ekibimizden gelen öneri ve fikirleri inceler, değerlendirir. Şirket olarak özeleştiri yapmak ve sonucunda iş kalitemizde ve çalışan memnuniyetinde artış gözlemlemek en keyif aldığımız andır.

Motivasyon etkinliklerimiz ile ekibimizin yüzünü güldürmenin ve iş dışında sosyal bir bağ kurmanın tüm süreçlerimize olumlu etkisi olduğuna inanıyoruz.

Ekibimizin KVKK kapsamında kişisel verilerini koruyor, bu alanda da güven ve memnuniyet ortamı oluşturuyoruz.

ÇALIŞMA ORTAMI
Çalışanlarımızın etkili ve sağlıklı iletişim kurabilecekleri toplantı odalarımız, modern çalışma anlayışına göre tasarlanmış açık ofisimiz ile verimli bir çalışma ortamı sunmaktayız.

FIRSAT EŞİTLİĞİ
İş süreçlerimizde kadın erkek eşitliğine önem veriyoruz. İşe alım süreçlerimizde cinsiyet ayrımı yapmaksızın, doğru işe doğru eğitim ve yetkinliğe sahip çalışanları almayı hedefliyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğini şirket politikamız olarak benimsiyor, şirketlerimizde insan kaynakları süreçlerini buna uygun olarak yürütüyoruz.